U slučaju da smatrate da  je povrijeđeno neko vaše pravo medijskim izvještavanjam, da ste naišli na informaciju koju smatrate neprovjerenom, pristrasniom ili netačnom, da ste uočili govor mržnje ili nijeste zadovoljni načinom na koji mediji izvještavaju o važnim društvenim temama, pozivamo vas da podnošenjem prigovora zahtijevate da mediji budu bolji.

Taj postupak je olakšan kreiranjem aplikacije koju su danas u Podgorici predstavile medijske organizacije Media centar, Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) i Institut za medije Crne Gore.

Postupak prijave spornog sadržaje se sastoji od par koraka i može se prijaviti svim registrovanim medijima, odnosno njihovim samoregulatornim tijelima, Media centru ili Agenciji za audio vizuelne medijske usluge (AVM).

Dostavljanje prigovora je jednostavno i sastoji se u par koraka:

  1. Izdvoji se sporni sadržaj (audio, video snimak) ili napiše kratki tekst prigovora
  2. Sadržaj se učita direktno u aplikaciju
  3. Od ponuđenih opcija izabere se profesionalni standard koji se smatra prekršenim
  4. Slanje prigovora

Aplikacija sadrži mejl adrese svih registrovanih medija, medijskih ombudsmana i Medijskog savjeta za samoregulaciju (MSS).

Može se preuzeti sa App store, putem Google play-a (https://play.google.com/store/apps/details?id=media_centar.app&hl=sr), te preko QR kodova na web stranicama: Media centra, Instituta za medije i Centra za istraživačko novinarstvo.

KORISNICI KOJI KORISTE I-PHONE MOBILNI TELEFON MOGU KORISTITI QR KOD NA KOJEM JE OZNAKA KOMPANIJE APPLE, DOK KORISNICI DRUGIH TELEFONA MOGU PREUZETI APLIKACIJU PREKO DRUGOG QR KODA

Aplikacija je kreirana u okviru projekta ,,Profesionalno novinarstvo za bolju zaštitu ljudskih prava“ kojeg sprovodi Media centar u partnerstvu sa Institutom za medije Crne Gore i Centrom za istraživačko novinarstvo Crne Gore. Projekat finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.

Foto: Pixabay