Medijska pismenost i medijski aktivizam: Mladi lideri promjena okupili se u Istanbulu
Piše: Hilma Unkić
Mladi aktivisti, istraživači i novinari sa Zapadnog Balkana i Turske okupili su se u Istanbulu od 29. do 31. oktobra na prvoj „Regionalnoj akademiji za buduće lidere promjena u oblasti medijske pismenosti i medijskog aktivizma“. Događaj je bio usmjeren na izgradnji veza i osnaživanju učesnika kako bi unaprijedili medijsku pismenost i medijski aktivizam u svojim zajednicama.
Tokom dva i po dana, 29 mladih i predstavnika organizacija civilnog društva iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Albanije, Kosova, Sjeverne Makedonije i Turske razmjenjivali su iskustva i uvide o slobodi izražavanja i medijskom okruženju u svojim zemljama. Došli su u Tursku da razgovaraju o zajedničkim izazovima sa kojima se suočavaju medijski profesionalci u regionu i istraže kako mladi mogu doprinijeti jačanju medijske pismenosti i podršci slobodnom, kvalitetnom novinarstvu.
Među njima je bila i Hristina Cvetinčanin Knežević, sociološkinja, istraživačica i ekspertkinja za rodna pitanja i medije iz Srbije. Hristina, koja je pokrenula Instagram stranicu „Feminizam iz teretane“ kako bi promovisala feminističko osnaživanje, kaže da bi željela da iskoristi veze i znanje stečeno na Akademiji kako bi osnovala sopstveni medij.

„Shvatila sam da je jedan od glavnih problema u Srbiji nedostatak sigurnog prostora posvećenog informisanju ljudi o stanju ženskih prava na način koji je dostupan svima, koristeći svakodnevni jezik i obraćajući se svakodnevnim problemima“, kaže Hristina, koja je takođe članica grupe Novinarke protiv nasilja nad ženama i sarađuje sa Elle, BIRN-om, Institutom za raznolikost medija, Mašinom i drugima, kao freelance novinarka.
Pored želje da stvori platformu za kvalitetno izvještavanje o feminističkim temama, nada se da će osnovati medij koji će mladim novinarkama pružiti podršku koja je njoj nedostajala na početku karijere.
„To bi bio prostor u kojem bi neko mogao da nauči novinarski zanat bez eksploatacije, što znači da bi bio plaćen za svoj rad, sve uz vođenje feminističkim vrijednostima.“
Bojan Lazarevski, omladinski aktivista, pisac i istraživač iz Sjeverne Makedonije, vjeruje da će veze koje je uspostavio u Istanbulu biti dragocjene za njegov budući rad.
„S obzirom na to da ovaj događaj okuplja učesnike iz svih zemalja Zapadnog Balkana, plus Turske, velika prednost za budućnost je umrežavanje. Bar ću imati kontakte iz svih zemalja kojima se mogu obratiti i potencijalno sarađivati u budućnosti ili im se obratiti ako imam specifična pitanja o situaciji u nekoj od ovih zemalja.“
Ključna uloga mladih u odbrani slobode izražavanja
Regionalna akademija u Istanbulu organizovana je u okviru regionalnog projekta „Naši mediji“, usmjerenog na jačanju kapaciteta organizacija civilnog društva, medijskih profesionalaca, mladih aktivista i građana kako bi bolje razumjeli trendove i izazove u vezi slobode medija i integritetom medija na Zapadnom Balkanu i u Turskoj.
Maida Muminović, izvršna direktorica Mediacentra Sarajevo, vodeće organizacije u projektu, objašnjava da partneri Akademijom žele da stvore saveznike u borbi za slobodne i nezavisne medije među ljudima iz različitih društvenih sfera, izvan uobičajenih krugova koje NVO uspijevaju da informišu i uključe u razvoj događaja vezanih za slobodu izražavanja.
„Ono što je zajedničko našim učesnicima jeste interesovanje za budućnost slobodnih medija i slobode izražavanja, kao i otvorenost da postanu informisani zagovarači našeg osnovnog prava na slobodno mišljenje i govor. Učesnici Akademije su mladi profesionalci iz različitih obrazovnih i profesionalnih oblasti. Imamo novinare, ali i političare, prosvjetne radnike, aktiviste i influensere.“

Civilno društvo, a posebno mladi, igraju ključnu ulogu u odbrani slobode izražavanja u društvima koja teže demokratiji, smatra Dunja Mijatović, stručnjakinja za ljudska prava. Kao glavna govornica na Akademiji, Mijatović je objasnila različite načine na koje mladi mogu da zagovaraju bolje medijsko okruženje:
„Mogu istaći primjere cenzure, ograničenja i drugih oblika suzbijanja slobode govora. Korišćenjem digitalnih platformi i organizovanjem nenasilnih protesta, mogu podići svijest o važnim pitanjima, kako na lokalnom, tako i na globalnom nivou, i potaknuti solidarnost u pokretu za slobodu izražavanja. Mladi mogu kreirati sigurne prostore za otvorene diskusije i online i offline.”
Skepticizam prema tradicionalnim medijima mora se uzeti u obzir
Bojan, koji ima široko iskustvo u radu sa mladima i organizacijama civilnog društva kroz volontiranje i pripravnički rad, vjeruje da medijske organizacije civilnog društva u regionu moraju biti svjesne novih trendova među mladim generacijama.
„Pojavljuju se novi izazovi i perspektive među mlađom generacijom koje moramo pažljivo pratiti i razmotriti. Ako se fokusiramo samo na tradicionalne medije, naši pristupi mogu postati zastarjeli“, kaže Bojan.

Takođe, Mijatović smatra da tradicionalni mediji obično nemaju interaktivne elemente koji omogućavaju gledaocima da komentarišu, dijele i direktno se angažuju s sadržajem, što su ključne karakteristike na platformama poput TikTok-a, YouTube-a i Instagrama.
„Štaviše, mlađe generacije često gledaju na mainstream medije sa skepticizmom, navodeći zabrinutost zbog pristrasnosti i uticaja korporativnih ili političkih interesa, te osjećaju da tradicionalni mediji često tačno ne odražavaju njihove različite perspektive, identitete i iskustva.“
Budući lideri promjena: Sljedeći koraci
Nakon događaja u Istanbulu, učesnici će nastaviti da se upoznaju s konceptima medijske etike, izazovima u regulaciji medija, rodu i medijima, uticajem tehnoloških razvoja na slobodu izražavanja i budućnost medija.

„U proljeće ćemo posjetiti redakcije i organizacije koje su razvile napredne prakse u oblasti mobilizacije zajednica za slobodu izražavanja, a tome se zaista radujemo. Cijeli proces je dizajniran da ohrabri učesnike da pokrenu sopstvene inicijative na temu slobode izražavanja koje ćemo nastojati da podržimo kroz projekat Naši mediji“, zaključuje Muminović.
Regionalna Akademija je dio projekta Naši mediji: Inicijativa za unapređenje medijske pismenosti, dijalog i aktivizam sprovode partnerske organizacije SEENPM, Mediacentar Sarajevo, Institut za medije Crne Gore, Albanski medijski institut, Vijeće za štampu Kosova, Makedonski institut za medije, Novosadska novinarska škola, Mirovni institut i Bianet. Projekat je kofinansiran od strane Evropske unije, a u Crnoj Gori kofinansiran i od strane Ministarstva javne uprave Crne Gore.
Ovaj članak je proizveden uz finansijsku podršku Evropske unije. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost SEENPM-a i ne odražava nužno stavove Evropske unije.