U prethodna dva dana organizovali smo dvije onlajn radionice na temu medijske pismenosti i medijskog aktivizma s ciljem jačanja kapaciteta organizacija kojima su dodijeljeni grantovi u okviru projekta Naši mediji.

Na radionicama su učestvovali predstavnici četiri nagrađena projekta, fokusirana na raznolike ciljne grupe poput: mladih sa sjevera, žena iz ruralnih sredina, NVO sektora, albanske nacionalne zajednice u Crnoj Gori…

Šta smo obradili?

Medijski aktivizam: Šta znači biti medijski aktivista? Može li novinar biti aktivista? Grantisti su podijelili primjere uspješnog medijskog aktivizma iz svojih lokalnih zajednica. Poseban akcenat stavljen je na publikaciju „Mobilizacija za zaštitu javnog interesa u medijima”, koja pruža inspirativne primjere i smjernice za razvijanje praksi usmjerenih na javni interes.

Medijska pismenost: Razgovarali smo o raskrinkavanju lažnih vijesti, korišćenju alata i platformi, te o tome kako će medijska pismenost biti integrisana u projekte grantista. Grantisti su istakli važnost širenja medijske pismenosti u lokalnim zajednicama i podržali ideju da medijska pismenost postane obavezan predmet u školama.

Kroz radionice smo ih podstakli da koriste Our Media kviz tokom svojih aktivnosti, kao praktičnu i korisnu alatku za edukaciju!

Ove radionice su samo dio napora da se ojačaju kapaciteti za razvoj i sprovođenje projekata u oblasti medijskog aktivizma i pismenosti, s ciljem da se stvore pozitivne promjene u zajednicama širom Crne Gore.

Aktivnost je dio regionalnog projekta „NAŠI MEDIJI“, koji podržava Evropska unija, a sprovodi se u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori, Srbiji i Turskoj. Projekat kofinansira Ministarstvo javne uprave u Crnoj Gori.