NVO aktivisti i stručnjaci predstavili su juče tokom samita Berlinskog procesa šefova država i vlada Zapadnog Balkana, EU i UK  ključne preporuke za poboljšanje stanja u regionu u sedam tematskih cjelina.

„Trenutna geopolitička neizvjesnost značajno je povećala prijetnje dezinformacijama i rizike od sajber napada u ranjivom regionu Zapadnog Balkana. Ova situacija zahtijeva angažovanje i blisku saradnju između vlada, regulatora, civilnog društva, akademika i medija, kako na nacionalnom, tako i na regionalnom nivou”, kazala je direktorica Instituta za medije Olivera Nikolić, predstavljajući, u ime civilnog društrva regiona, ključne izazove i predloge za kreiranje politka iz oblasti dezinformacija i sajber bezbjednosti.

U preporukama je naglašen značaj uspostavljanja direktne komunikacije sa predstavnicima velikih onlajn platformi, a koje su često izvor dezinformacionih kampanja. Organizacije civilnog društva pozivaju vlade Zapadnog Balkana na zajednički napor u pravcu te saradnje i smatraju da je pomoć EU u tom procesu od velikog značaja.

Definisanju ključnih izazova i konkretnih politika prethodio je višemjesečni rad pereko 115 organizacija civilnog društva I think thenk organizacija, a koji je zaokružen CSF Forumom u Berlinu, održanom od 9-11. oktobra, uoči jubilarnog, desetog Samita Berlinskog procesa.

Forum je ove godine formirao sedam radnih grupa koje se bave ključnim temama poput: EU integracija, pomirenja, rodne ravnopravnosti, klimatskih promjena, dezinformacija i sajber bezbjednosti i održivog razvoja.

Preporuke iz svih tematskih oblasti možete pogledati posredtsvom linka u nastavku, uz napomemnu da je tematska cjelina koja se odnosi na sajber bezbjednost od strane 36 publikacije – https://wb-csf.eu/docs/24114_ASPEN_SOG_GESAMTREPORT_INTERNET_241004.pdf.pdf