Piše: Nenad Pejić

Zločin prvi

Dana 29. srpnja, tri djevojčice u dobi između šest i devet godina ubijene su na dječjem plesu u primorskom gradu Southportu, u sjevernoj Engleskoj. Ozlijeđeno je još osmoro djece i dvoje odraslih. Policija je uhapsila 17-godišnjeg mladića.

Kazna prva

Tinejdžer je optužen za ubojstvo i pokušaj ubojstva. Rođen je u Britaniji i napad se ne definira kao terorizam. On čeka proces i kaznu.

Zločin drugi

Ali, priča tu ne završava nego počinje. Na društvenim mrežama je kružila informacija da je ubica imigrant islamskog porijekla te da se radi o terorizmu. Protesti su se održani u dvadeset gradova, napadnuta je džamija. Trgovine, uključujući tvrtke u azijskom vlasništvu, vandalizirane su ili opljačkane. Napadnut je hotel u kojem su bili migranti. “Imam rješenje za migrante”, napisao je jedan korisnik i poslao fotografiju memorijalnog centra Potočari, spomenika žrtvama iz Srebrenice. “Ova pobuna trebala bi postati Srebrenica 2.0.”, kazao je u kasnijoj poruci. U drugoj grupi, u moru uvredljivih objava, prepunih govora mržnje, islamofobije i ksenofobije, objavljena je fotografija Ratka Mladića. Oko 400 ljudi je uhapšeno. Na kraju su na ulice izašli građani koji su protiv mržnje i ksenofobije.

Gdje je zločin? Društvene mreže su namjerno širile dezinformacije jer im to donosi klikove, klikovi donose reklame, a reklame donose prihod. Dakle, ne pojedinci na društvenim mrežama nego same društvene mreže. Institut za Strategijski dijalog u Engleskoj je dokazao da su algoritmi odigrali bitnu ulogu u širenju laži. Ko organizira algoritme? Društvene mreže same.

Ako izađete na ulicu, bacite kamen na neku samouslugu, dobićete kaznu. Ako vas izađe stotinu, potaknuti lažima na društvenim mrežama onda je to «sloboda govora»!? Zločin je i kada se u medijima poziva na rušenje, napade na ljude jedne vjere.

Ako je to zločin, ko je onda zločinac?

Web stranica Channel3Now se povezuje sa događajima u Engleskoj, jer je izmišljena priča s lažnim imenom 17-godišnjeg napadača, tvrdnjom da je tražio azil te da je u UK stigao brodom prošle godine, objavljena na njihovoj stranici. U jednoj vijesti tri laži! Lažni članak nije imao ime autora i nije jasno tko ga je napisao!? Ta web stranica ima oko 30 suradnika u SAD-u, Velikoj Britaniji, Pakistanu, Indiji. Stranica se izvinila za “propust”! Propust? Ne zna se ko je napisao tekst?

Kazna druga

Kazne nema, niti je podignuta optužnica protiv širenja lažnih vijesti. Mnogi blogeri koji su bili suspendirani na Twiter-u radi lažnih vijesti i izazivanja mržnje su odlukom Elona Muska, novim vlasnikom Twittera (“X”) dobili priliku da se vrate. I jesu. Elon Musk je spremio u džep još koju milijardu i ne zanimaju ga posljedice za slobodu iako je u njeno ime dao lažovima novu priliku. Čak se pita da li su hapšenja u Engleskoj dokaz da se ne radi o Velikoj Britaniji nego o SSSR-u?

Zar sloboda, zaista, uključuje i one koji je ruše? Zar je sloboda i u tome da se na društvenim mrežama objavljuju pozivi na ubistvo nekih javnih osoba? Zar je sloboda u tome da se javno promoviraju uputi o podmetanjima požara, izradi bombe ili Molotovljevih koktela? Zašto Elon Musk to dopušta? Nije sloboda govora u tome da se slobodno izvikuju ustaške parole kao nedavno u Imotskom jer takav poklič amnestira zločin. Isto to važi za četničke skupove u Srbiji ili Crnoj Gori. 

Posljedica

Demokratska društva se suočavaju sa posljedicama toleriranja neograničene slobode govora. Kad se organizirano širenje mržnje ne sankcionira onda je to krivica vlasti. Nisu naša balkanska pa ni druga društva podijeljena zbog pokliča nego zato što se oni ne sakcioniraju. Bliske veze oligarha, diktatora i onih grupa na društvenim mrežama koje šire mržnju nisu slučajne.

Lažne teze u primjeru iz Engleske, također nisu slučajne. Radi se o organiziranim medijskim kampanjama sa očekivanim posljedicama podjela u društvima. Radi se o organiziranim zloupotrebama medija i medijske slobode. Prevara je metod, novac je cilj, a posljedice katastrofalne. Mediji sve manje informiraju, što im je osnovna zadaća, a sve više propagiraju. Kada su 2000—te pojavile društvene mreže zakonodavci su ih tretirali kao neutralne posrednike u komunikaciji, sličnu statusu onih koji pružaju telefonske usluge. One to više nisu!

Demokratska društva vjeruju da su dostignute vrijednosti demokracije nedodirljive. Nisu, očigledno.

Demokratija se mora organiziratu protiv organiziranih medijskih zločina. Ako beogradski mediji kriju poruke sa dočeka olimpijaca koje govore protiv iskopavanja litijuma onda je to laž i prevara! Onda je to zločin. Kada Elon Musk promovira teorije konspiracije ili podržava nerede to nije više pojedinačan stav jer ga prati oko 200 milijuna ljudi! Kad ubiješ jednog čovjeka ideš u zatvor, kad ubiješ desetine hiljada sa tobom pregovaraju!

Sloboda je preosjetljiva igračka da bi se na njoj zarađivalo. Odsustvo odbrane slobode je preskupo, a kad se u odbranu kasno krene onda je možda prekasno.

Foto: Freepik

Ovaj tekst urađen je uz finansijsku podršku Nacionalne zadužbine za demokratiju. Sadržaj je isključivo odgovornost autora i izdavača Instituta za medije Crne Gore i nužno ne odražava stavove donatora.